کشورهایی که گواهینامه بین المللی ایران را قبول دارند

گواهینامه رانندگی بین المللی سندی است که توسط مقامات ذیصلاح صادر می شود که به شما امکان می دهد در کشوری که این گواهینامه را در آن کشور دریافت کرده اید در خارج از کشور رانندگی کنید. گواهینامه رانندگی بین المللی زمانی معتبر است که در کنار گواهینامه ملی شما قرار گیرد و به شما اجازه رانندگی به تنهایی در کشورهای خارجی را نمی دهد.

با توجه به سندی که در دست دارد، دارنده حق رانندگی در کشورهایی غیر از کشور خود را دارد و می تواند سفر کند و از وسیله نقلیه خود لذت ببرد. گواهینامه رانندگی بین المللی به صورت کارت، دفترچه یادداشت یا هر دو.

گواهینامه رانندگی بین المللی که در بسیاری از کشورهای جهان قابل استفاده است، علاوه بر زبان ملی کشوری که در آن صادر می شود، به هفت زبان بین المللی دیگر از جمله انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی نیز ترجمه شده است. ، اسپانیایی و چینی ذکر شده است.

همچنین ممکن است بخواهید بخوانید: خطوط شطرنجی در وسط تقاطع نشان دهنده چیست

گواهینامه رانندگی بین المللی

گواهینامه بین المللی رانندگی ایران توسط مرکز جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران با 164 عضو صادر می شود و گواهینامه بین المللی رانندگی در تمامی این کشورها معتبر و قابل استفاده است.

مرکز جهانگردی و اتومبیلرانی پس از تأسیس در سال 1314 به عضویت فدراسیون بین المللی اتومبیل رانی و اتحادیه بین المللی گردشگران درآمد و فعالیت رسمی خود را در سراسر جهان آغاز کرد.
گواهینامه رانندگی بین المللی

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

بسیاری از افراد دریافت این گواهی را سخت و زمان بر می دانند و برای دریافت این گواهی باید به بسیاری از ادارات و سازمان ها مراجعه کنند. ولی؛ بهتر است بدانید که اخذ آن از بسیاری از کارهای اداری که تاکنون انجام داده اید راحت تر است و از آنجایی که این گواهی توسط مرکز جهانگردی و اتومبیل رانی که یک سازمان جهانی است صادر می شود، مشتریان کمتر دچار کاغذبازی اداری می شوند.

اگر فکر می کنید برای گرفتن گواهینامه باید تست های تئوری و عملی را بزنید و مراحل سخت را مانند گواهینامه عادی طی کنید، باید به شما قول بدهم که سخت در اشتباهید! فردی که دارای گواهینامه ملی است، در صورتی که مدت اعتبار گواهینامه وی حداکثر تا یک ماه و یک روز باشد، می تواند آن را بدون مشکل دریافت کند.

همچنین ممکن است بخواهید بخوانید: برنامه استعلام گواهینامه با کد ملی

در گام اول مدارک زیر را تهیه و به مراجع ذیصلاح تحویل دهید:

گواهینامه رانندگی ملی معتبر با حداقل یک ماه و یک روز اعتبار برای اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله
گواهینامه رانندگی ملی معتبر با حداقل سه سال اعتبار برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله
عکس تمام رخ استاندارد (3×4)
گواهینامه رانندگی بین المللی قبلی در صورت وجود
اصل یا تصویر صفحه اول پاسپورت
پر کردن فرم درخواست به زبان ملی و انگلیسی و وارد کردن تاریخ تولد در قسمت زبان انگلیسی

توجه داشته باشید:

یکی از مدارک مورد نیاز گذرنامه است. پس اگر پاسپورت ندارید آن را از سرتان بیرون کنید!

اگر می خواهید گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله در ایران بگیرید باید حدود 109 هزار تومان برای آن بپردازید.
اگر می خواهید گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله در ایران بگیرید باید حدود 335 هزار تومان بپردازید.
اگر می خواهید گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله خودرو و موتورسیکلت در ایران بگیرید باید حدود 132 هزار تومان بپردازید.

هزینه های مذکور توسط مرکز جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران تحمیل می شود. برای اطلاع از هزینه های مجموعه VisaGordi بهتر است با شماره 02166917207 تماس گرفته و پس از مشاوره از کارشناسان ویزاگوردی اقدام نمایید.

اگر عجله دارید می توانید به دفاتر مرکزی مرکز گردشگری و اتومبیلرانی در پایتخت و یا یکی از نمایندگی های این مرکز در سراسر کشور مراجعه کنید.

اما اگر خیلی عجله ندارید، می توانید در مدت یک هفته با بردن مدارک خود به دفاتر پست در سراسر کشور و در حین انجام مراحل اداری، گواهینامه خود را دریافت کنید. به عنوان یک پیشنهاد دیگر، اگر در کشور هستید و می خواهید یک سال بگیرید، می توانید به سامانه فروش اینترنتی مراجعه و مشخصات خود را ثبت کنید.

لازم به ذکر است که این تنها راه موفقیت است. پس قبل از ثبت نام مطمئن شوید که حداقل یک ماه و یک روز به مدت اعتبار گواهی ملی شما باقی مانده است. زمان تحویل گواهی برای این روش بین 7 تا 10 روز کاری می باشد.

ساده ترین راه درخواست گواهی از شرکت ویساگوردی است که در کمترین زمان ممکن آن را برای شما صادر می کند.
آنچه باید در مورد گواهینامه رانندگی بین المللی بدانید

قابل تمدید نیست. بدین ترتیب؛ پس از مدت اعتبار آن، باید برای n اقدام کنید

این گواهی
کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی از جمله کشورهایی هستند که در مورد گواهینامه رانندگی بین المللی سختگیر هستند، بنابراین سعی کنید هنگام رانندگی در این گواهینامه ها علاوه بر گواهینامه بین المللی، گواهینامه ملی خود را نیز همراه داشته باشید. کشورها. باش
کسانی که گواهینامه دارند و در کشورهای دیگر رانندگی می کنند، ملزم به آشنایی با قوانین آن کشور و رعایت این مقررات می باشند.
اگر در امارات متحده عربی سفر می کنید، تنها در صورتی واجد شرایط استفاده از مجوز بین المللی سه ساله خواهید بود که از خودروی اجاره ای استفاده می کنید.
ه.

مزایای گواهینامه رانندگی بین المللی
مزایای گواهینامه رانندگی بین المللی

این گواهی مزایای بسیاری دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

بسیاری از کشورها با استفاده از گواهینامه بین المللی هویت افراد را به رسمیت می شناسند.
گواهینامه ملی ثابت می کند که شخصی در کشور خود راننده بوده و با ارائه گواهینامه ملی خود موفق شده است.
اطلاعات چاپ شده بر روی گواهینامه رانندگی نشان می دهد که اطلاعات مربوط به دارنده گواهینامه توسط مقامات صادر کننده گواهینامه تایید شده است.
با ارائه این گواهینامه، شخص حق دارد در کشورهایی که این گواهینامه را می پذیرند رانندگی کند.

کدام کشورها گواهینامه رانندگی بین المللی را قبول می کنند؟
کدام کشورها این گواهی را می پذیرند؟

همانطور که قبلا ذکر شد؛ گواهینامه بین المللی در بسیاری از کشورها پذیرفته می شود، اما متاسفانه برخی دیگر این گواهی را قبول نمی کنند. بیش از 150 کشور در سراسر جهان این سند را می پذیرند و به دارندگان این گواهینامه اجازه رانندگی در کشور خود را می دهند.

در زیر لیستی از کشورهای میزبان آورده شده است:

ایران
الجزایر
عربستان سعودی
آرژانتین
ارمنستان
استرالیا
مکزیک
صربستان
بلاروس
بلغارستان
کره جنوبی
کانادا
شیلی
کلمبیا
روسیه
کشور پرتغال
مجارستان
ایسلند
هند
اندونزی
افغانستان
عمان
ایتالیا
ژاپن
کویت
لبنان
مالزی
بحرین
پاکستان
مصر

کشورهای مذکور تنها بخشی از کشورهایی هستند که گواهینامه های بین المللی را می پذیرند.

آزمون آیین نامه رانندگی(قبولی ۱۰۰٪)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهار =